Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové ráje aneb novodobý hon na čarodějnice.

15. 04. 2013 10:18:40
Lidé, kteří odešli do daňových rájů se nyní mohou cítit jako středověké nevinné „ čarodějnice“, které bohatý západní svět hodlá upalovat ve stylu středověké inkvizice. V mnohém mi tahle situace s hledáním „daňových rezerv“ připomíná právě onu inkvizici.

Nejprve se francouzský ministr financí vyjádří, že boháči by se měli podílet na obnově Evropy daleko více než nyní a druhý den přijde zpráva o boji proti daňovým rájům. Ono to to tak trochu spolu souvisí. Proč právě ti boháči sedí v daňových rájích a dělají vše proto, aby se vyhnuli placení daní, tedy podílu na oné obnově Evropy? Přitom odpověď je jednoduchá, nechtějí se na ní podílet, nechtějí si nechat vnutit socialistickou solidaritu za situace, kdy vidí, že výsledek tohoto snažení neo-socialistické Evropy je tak trochu mimo rámec reality.

Každý, kdo má majetek a finanční prostředky na to, aby mohl odejít do daňových rájů, má i dostatek sociálního cítění a solidarity na to, aby věděl, že je nezbytné se podílet na solidaritě s nemohoucími a těmi, jež potkala nepěkná životní situace. Proč to tedy nedělají? Jsou pro to dva jednoduché důvody.
První je míra oné solidarity. Každý z těch, kdo „na to mají“, má jinou a subjektivní představu o míře solidarity. Tato jejich solidarita není rozhodně nulová. Protože však již představy o solidaritě evropských potentátů přesáhla jejich meze, odešli i s penězi tam, kde o nich mohou svobodněji rozhodovat a jsem si prakticky jistý, že se část těchto prostředků, které jsou mimo dosah soudruhů u vesla se vrací do charitativních organizací v míře, kterou právě ti, jimž ony peníze patří, považují za přiměřenou. Problém však je, že o těchto penězích oni soudruzi u vesla nerozhodují a proto se rozhodli ve stylu inkvizice se po těchto penězích poohlédnout.
Druhým jednoduchým důvodem je způsob s jakým je s veřejnými prostředky zacházeno. Člověk, který vydělá hodně peněz je s velkou pravděpodobností (pominuli pár lumpů) racionální člověk, který vydělal své peníze tím, že je nerozhazoval za nesmysly, efektivně a s rozmyslem je investoval a vyhnul se nepřiměřeným rizikům. Takový člověk má pak v rámci své solidarity svěřit své vydělané peníze někomu, kdo se chová přesně opačně. Vybrané peníze utrácí za nesmysly s efektivitou méně než poloviční s riziky hraničící s gauneřinou. A pak přijde třešnička na konec v podobě dotací konkurenci, která jednak nic nevydělá a pak ještě navíc pokroutí trh na tolik, že peníze, které na daních odevzdal mu vlastně ten zdroj peněz zruší.

Osobně nemám nic proti vysokým daním, progresivním daním, ale je třeba splnit alespoň tu druhou podmínku. Když budu vědět, že si jdu k soudu pro spravedlnost a nikoliv pro rozsudek, když budu vědět, že se minimální (optimální) stát nezadlužuje, úředník se na mě usměje, když po něm něco budu chtít a dostanu to obratem, když nenechám kolo v první zatáčce a silnice bude už na pohled vypadat skvěle a tak bych mohl pokračovat, poroste i moje ochota se podílet na tomto blahobytu. S tím, jak kvalitní služby stát poskytuje, s tím, jak se ke svému daňovému poplatníkovi chová, s tím se mění i chuť daňového poplatníka podílet se na financování potřeb státu a solidaritě k ostatním.

Dnes však člověk jen vidí, jak se velká část jeho prostředků rozkrade dříve než se dostane tam, kde má být. Stát je přebujelý a jeho efektivita se nerovná ani tomu nejhoršímu podniku v zemi. Lidi kolem mají kyselý ksichty když vidí, jak je ten druhý úspěšný a přejí si namísto toho, aby byli taktéž úspěšní, jen to, aby ten druhý byl stejně chudý a bezmocný jako oni. Pak se není potřeba divit, že právě ti úspěšní utíkají tam, kde si jich budou vážit daleko více a nemusí to nutně být daňový ráj. Podívejte se například na to, kolik mladých, vzdělaných, úspěšných a bohatých lidí odchází z Evropy například do Austrálie. A tam mají menší daně? Nemají, naopak! Nicméně se tam k těmto lidem chovají trochu jinak než tady v socialistické Evropě, kde tyto lidi čeká jen rovnost v chudobě.

Nejdříve se musí změnit myšlení lidí a politiků, které voli, pak nebude potřeba pořádat hony na čarodějnice ve snaze vyšťourat těch pár kaček k přerozdělení navíc. Daňové ráje pak skončí přirozeně a bez spousty pitomých keců ministrů financí.

Autor: Petr Ugrin | pondělí 15.4.2013 10:18 | karma článku: 20.19 | přečteno: 796x

Další články blogera

Petr Ugrin

Vybírat daně ANO!

Chápu snahu vllády pořádně vybírat daně, nicméně platit daň z toho, že jsem dle zákona jinou daň ztržil a řádne odvedl, je na hlavu postavené. Takovéto daně nikdy platit nebudu i kdybych do kriminálu měl jít! Jde o princip!

13.5.2016 v 7:15 | Karma článku: 34.87 | Přečteno: 2792 | Diskuse

Petr Ugrin

Kdo jsou Češi? Že by převlečení Nemci? V.

Naposledy to byl Přemysl I., o kom jsem psal. O panovníkovi, který nadevší pochybnost učinil dvě věci, které až do dvacátého století přetrvali.

3.4.2015 v 0:00 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 246 | Diskuse

Petr Ugrin

Kdo jsou Češi? Že by převlečení Nemci? IV.

Pojďme pokračovat dále s Přemyslovci. Doba, kterou tu ve zkratce probereme byla zlatým věkem Přemyslovců a je základem toho, co si dnes myslíme, že je základem naší státnosti.

1.4.2015 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Petr Ugrin

Kdo jsou Češi? Že by převlečení Nemci? III.

Posledně jsme zkončili prvním Přemyslovcem, Bořivojem I. Osobně období Přemyslovců zbožňuji, protože je plné národních buditelských perel, které realitu minuly velkou oklikou.

30.3.2015 v 10:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 121 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Kulturní eurotradice

Na novinové titulky typu: V xxx zaútočil nožem (autem, samopalem, dosaďte si sami) na lidi. Po útoku zůstalo šest (patnáct, dvacet, dosaďte si sami) mrtvých... si už zvykáme, jako na nekuřácké nonstop putyky plné maminek s dětmi.

20.8.2017 v 14:55 | Karma článku: 22.40 | Přečteno: 289 | Diskuse

Monika Pilloni

Patriotická loď u Malty: zákaz přistání, posádka bez vody

Defend Europe informují, že 17. srpna završilii svoji úspěšnou misi. Posádka C-Star se nachází na HURD ́S BANK u Malty a jsou bez vody. Kolaboranti pašeráků jsou v přístavech, bojovníci proti ilegalitě nedostali povolení k vjezdu?

20.8.2017 v 14:38 | Karma článku: 32.54 | Přečteno: 1108 | Diskuse

Vilém Barák

Veřejných peněz je ve sportovní špíně škoda

Sportovci soutěží za sebe a své sponzory a kdo má touhu vyniknout, bude sportovat i bez státní podpory. A jestliže si někdo přeje, aby Czechia získávala co nejvíce medailí na světových šampionátech, je to jeho věc a jeho peníze.

20.8.2017 v 13:52 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 297 | Diskuse

Beata Krusic

Vzpomínka na "Majkla"

Vzpomínám si jako dnes, kdy 25.6. 2009 přinesla světová média smutnou zprávu, že zemřel americký zpěvák, Michael Jackson.

20.8.2017 v 13:36 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 159 | Diskuse

Jan Dvořák

Zamává kandidát z Vesničky s prezidentskými šancemi Zemana, Horáčka a Drahoše?

V tomto týdnu se budoucí prezidentští kandidáti trumfovali v tom, kdo z nich má už víc podpisů nad padesátitisícový limit, a jenom dosud nerozhodnutý Kubera skromně mlčel, protože má svých patnáct dobrozdání od kolegů ze Senátu.

20.8.2017 v 12:13 | Karma článku: 21.41 | Přečteno: 676 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1766
Milující, ale tvrdý a nesmlouvavý otec. Jsem přesvědčený Thatcherista, protože už jsem dávno vyrostl z obecného klišé, že existují i věci co jsou zadarmo.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.