Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybírat daně ANO!

13. 05. 2016 7:15:00
Chápu snahu vllády pořádně vybírat daně, nicméně platit daň z toho, že jsem dle zákona jinou daň ztržil a řádne odvedl, je na hlavu postavené. Takovéto daně nikdy platit nebudu i kdybych do kriminálu měl jít! Jde o princip!

Tohle, byť je to příklad smyšlený, je holou realitou v tomto státě! Chápu, že daně se mají platit a mají být vybírány. Nicméně čeho je moc, toho je příliš.

Modelévý příklad – Existuje pozemek, za nějž majitel chce 1 mil. Kč. Nicméně to není cena konečná, majitel prostě chce, aby mu zůstal milion. Fajn, tedy co k tomu přičíst? Někdo pozemek musí prodat a obvykle se dá využít služeb realitní kanceláře. Tedy k ceně připočítáme náklady na tuto službu, obvykle ve výši 4% z požadované ceny. V tomto případě je to 40 tisíc. Pozemek tedy stojí už milion a čtyřicet tisíc. To ale ještě nejsme u konce.

Nyní záleží kdo bude pozemek prodávat. Konkrétně jde o to, zda je prodávající plátcem DPH či nikoliv. Pokud není, pak z částky, ke které jsme se dopočítali je třeba přidat ještě daň z nabytí nemovitosti. Ta činí 4% z kupní ceny. Ovšem nemusí to být takto, zákon stanovuje další dva možné způsoby výpočtu. A to z ceny místně obvyklé a taktéž je možné využít znaleckého posudku. Vždy se vychází z ceny, která je vyšší. Tedy koupit pozemek na Václavském náměstí za jednu kačku Vás neochrání od úhrady pěkného rance státu.

Jakou tedy máme cenu, když prodávající nebude plátcem DPH? Cena je nyní součtem požadovaného výnosu, ceny služeb a daně z nabytí nemovitosti – za předpokladu, že smluvená cena je vyšší než cena místně obvyklá či cena určená znaleckým posudkem. Tedy cena činí 1.081.600,- Kč. Ceny pozemků jsou smluvní a pokud se za tuto cenu najde kupce, je vše v pořádku. Logika výpočtu je jasná, vše sedí a není co řešit.

Komická situace, no komická, spíše smutná či na hlavu padlá nastane, když prodávající je plátcem DPH. Sice nechápu, proč na pozemek, který splňuje celkem široká kritéria stát uvaluje DPH, ale dejme tomu, že pro to měl sakra dobrý důvod. Přidanou hodnotu jaksi hledám marně dodnes. Asi nejdůležitějším kritériem je, zda jesou na pozemku inženýrské síte. Nemyslím tím však skutečnost, že pozemek je „zasíťován“ - tedy lze se v případě stavby na tyto sítě připojit. Prostě stačí, aby přes potzemek, jeho okraj, například vedla kanalizace či vodovod s příslušnou služebností. Pak už se z pozemku musí odvádět DPH!

Jak jsem napsal výše ten samý pozemek, o kterém jsem psal na začátku a přes jeho okraj vede kanalizace třetíí osoby a připojit se na ní je prakticky nemožné či velmi obtížné již spadne do DPH, pokud je prodávající plátcem DPH. Přidaná hodnota je NULA, ale daň nikoliv. Tedy pojďme počítat. Majitel chce výnos 1 mil. Kč. Připočte náklady služby realitního makléře a je na ceně 1.040.000,- Kč. Nyní musí ale ještě odvést dvě daně. A to DPH a daň z nabytí nemovitosti. Jak na to? Člověk zdravého selského rozumu užívajíce by nejdříve spočetl daň z nabytí nemovitosti a dostal se na cenu bez DPH stejnou, jako prodávající, který není plátcem DPH, tedy 1.081.600,- Kč. Následně by spočetl DPH. Z celé ceny. Ta v tomto případě činí 187.716,- Kč. Tedy celková cena pozemku v případě, že prodávajícím bude plátce DPH a pozemek splní předepsaná kritéria pro výpočet DPH, bude činit 1.269.315,- Kč. Ano, za prakticky ten samý pozemek s tím rozdílem, že prodávající je či není plýtce DPH. Nu což, sice si nejsem jist, žda jsem to spočetl správně, protože spočíst v této zemi svoji daňovou povinost je úkol hodný Boha, ale řekněme, že majitel plus mínus pár korun svůj milion dostane.

Potudy bych asi neřekl ani popel. Nicméně mě v minulých dnech finanční úřad začal přesvědčovat o tom, že v případě druhém, kdy je prodávající plátcem DPH, prodávající zkrátíl stát na daňi z nabytí nemovitosti. Cože? No, slyšel jsem dobře. Základem pro výpočet daně z nabytí nemovitosti, dle finančního úřadu není cena bez DPH, jak by logika věci napovídala, ale celková cena včetně DPH. Ano! Spočtete to co za pozemek chcete, připočtete náklady na prodej a daň z nabytí nemovitosti. Následně k této ceně dle zákona připočtete DPH. Chápete tu logiku finančního úřadu? Opravdu, finančíní úřad chce ještě uhradit daň z nabytí nemovitozti z části ceny kterou k Vaší ceně připořetl zákonem, tedy z DPH. V našem modelovém případě to bude dělat 7.509,- Kč. Pokud půjdete na finanční úřad a budete chtít vysvětlení s tím, že daňový poradci a právníci Vám tvrdí něco jiného, odkáží Vás na generální finanční ředitelství - jinak řečeno, zeptejte se zloděje, zda Vás může okrást.

Každopádně to co nyní finanřní úřad předvádí v takovýchto případech je pouze na základě nejakého interního předpisu. Platit daň z daně v zákoně rozhodně není a jde jen o výklad. No, finančním úřadě si myslí, že vykládají zákon oni a v honbě za každou korunou, aby vyhověli slibům panan ministra financí, jdou i za hranu zaíkona. Vždy totiž platilo, že zákony vykládájí soudy svými rozhodnutími a nikoliv nějaký ořada, který chce uspokojit svého pána a začne vybírat i daň z daně.

Pochopím spoustu věcí, hloupý snad nejsem. Pochopit ale daň z daně mi dělá šeredné problémy!!! Obzvlýště za situace, kdy o rozdílné výši jedné daně rozhoduje nikoliv předmět prodeje, ale to, zda jste či nejste plátci DPH! Osobně nemám zase až takový problém daně platit, platím je, ale čeho je moc, toho je příliž. Vybírat daně je třeba, ale holit lidi takovýmto zpsobem je rozhodně za hranou dobrých mrvů, v rozporu s morálkou a dle mého i se zákonem! Dejte si na toto pozor, já si naběhl, nicméně však neustoupím a daň z daně platit nebudu i kdyby se něl ouřad vzteknout. Samozřejmě, že spoléhám na to, že tu máme ještě zbytky právního státu a ochrany, před naprosto debilním finančním úřadem se u soudu domoci, uvidíme, je to ruská ruleta.

Autor: Petr Ugrin | pátek 13.5.2016 7:15 | karma článku: 34.87 | přečteno: 2798x

Další články blogera

Petr Ugrin

Kdo jsou Češi? Že by převlečení Nemci? V.

Naposledy to byl Přemysl I., o kom jsem psal. O panovníkovi, který nadevší pochybnost učinil dvě věci, které až do dvacátého století přetrvali.

3.4.2015 v 0:00 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 247 | Diskuse

Petr Ugrin

Kdo jsou Češi? Že by převlečení Nemci? IV.

Pojďme pokračovat dále s Přemyslovci. Doba, kterou tu ve zkratce probereme byla zlatým věkem Přemyslovců a je základem toho, co si dnes myslíme, že je základem naší státnosti.

1.4.2015 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 172 | Diskuse

Petr Ugrin

Kdo jsou Češi? Že by převlečení Nemci? III.

Posledně jsme zkončili prvním Přemyslovcem, Bořivojem I. Osobně období Přemyslovců zbožňuji, protože je plné národních buditelských perel, které realitu minuly velkou oklikou.

30.3.2015 v 10:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 123 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Superdebata aneb tak koho?

Sledoval jsem na ČT 1, ze záznamu, superdebatu. Upřímně řečeno, nevím proč se jmenovala superdebata, spíše bych jí nazval superprůser.

20.10.2017 v 4:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Aleš Kubíček

Páni pitomci

Ne, to neoslovuji naše politiky a poslance. Těmi pány jsme dnes my, pitomci budeme až zítra. Sledujíc srdnatý boj o naše lepší příští, kdy je využívána ta nejzákeřnější munice k převýšení soupeře jeho ponížením místo argumenty.

20.10.2017 v 0:00 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 145 | Diskuse

Miloš Krejník

Záchrana právního státu, aneb jak volit v roce 2017?

"... tak to je takové Palermo, které jsme tu ještě neměli." To jsou slova pana Zaorálka a já s ním v tomto výjimečně souhlasím. S tímto výrokem úzce souvisí skutečnost, že nadcházející volby jsou jiné, než u nás bylo zvykem.

19.10.2017 v 23:59 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 166 | Diskuse

Jan Hajek

PROČ, KOHO A JAK VOLIT

Proč vůbec, koho, jak? Co mě, jako voliče nejvíce zajímá? Nebo lépe, co by mě zajímat mělo? Odpověď není složitá. Čtěte víc...

19.10.2017 v 22:45 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 246 | Diskuse

Pavel Kamas

Vím, jak zítra dopadnou volby

Právě skončila televizní debata na Nově. Babiš a Zaorálek si odmoderovali předvolební diskusi. Měli i časoměřiče Korantenga. A po tomto televizním zážitku už vím, proč vyhraje Andrej Babiš.

19.10.2017 v 21:54 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 894 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1766
Milující, ale tvrdý a nesmlouvavý otec. Jsem přesvědčený Thatcherista, protože už jsem dávno vyrostl z obecného klišé, že existují i věci co jsou zadarmo.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.